Sürdürülebilirlik kavramının her geçen gün daha da önem kazanması elektrikli araçlara yönelik eğilimi de artırıyor. Son yıllarda yaşanan teknolojik dönüşümler sonucu otomotiv sektörü de bu dönüşümden etkilenirken aynı zamanda bu sürece yön veren sektörlerin başında geliyor.

 

Mercedes-Benz de 2030 yılına kadar mümkün olan tüm pazarlarda tamamen elektrikli araç satış hedefi koyarak tamamen elektrikli otomobilleri ile bu alanda öncü rol oynamayı hedefliyor. 

 

Mercedes-Benz, “Ambition 2039” planı kapsamında 2039 yılına kadar geliştirmeden tedarikçi ağına, üretimden ürünlerin elektrifikasyonuna, yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar tüm değer zincirlerinde karbon nötr olmayı amaçlıyor.

 

Mercedes-Benz EQ modelleri stratejinin önemli bir parçası olarak öne çıkıyor. 

Automotive INNOVATIONS’ta 4 ödül

Menzil, enerji tüketimi ve şarj süresi açısından standartları belirleyen Mercedes-Benz, bu stratejisi doğrultusunda yaptığı çalışmalar sonucunda içinde ‘En Yenilikçi Premium Marka’ ana ödülü de olmak üzere dört prestijli Automotive INNOVATIONS Ödülü’nün sahibi oldu.

‘En Yenilikçi Premium Marka-Elektrikli Mobilite’ ve ‘En Yenilikçi Premium Marka-Arayüz ve Bağlanabilirlik’ ödüllerine de layık görülen Mercedes-Benz, EQE modeli ile de ‘En Yenilikçi Model’ kategorisinde birinci oldu.

 

MBUX Hyperscreen ile bilgiye ulaşmak çok kolay

MBUX’in (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bugüne kadarki her nesli kokpitlerde farklı bir devrimi tetikledi. 2018 yılında dünya prömiyeri yapılan bilgi-eğlence sisteminin 2021’deki ikinci nesli, Mercedes-Benz’in bugüne kadar ürettiği en büyük insan-makine arayüzü olan MBUX Hyperscreen ile piyasaya sürüldü.

 

Mercedes-Benz’in EQS modelinde ilk kez sunulan ve teknolojik açıdan sanat eseri olan bu ekran, aracın iç tasarımına da değer katıyor. Yapay zekâya sahip olan ekranın işletim sistemi de kullanıcının ilgilendiği konulara uygun olarak kişiselleştirilerek bir kontrol ve eğlence merkezi oluşturuyor.

 

Merkezi ekrandan, direksiyon simidindeki dokunmatik kontrol tuşlarından veya daha da geliştirilmiş olan konuşma ve dil öğrenme asistanı ‘Hey Mercedes’ aracılığıyla çalıştırılan yeni MBUX neslinin diğer avantajları arasında artırılmış bilgi işlem gücü, ek elektro-özel işlevler ve görünümler ile merkezi ekranda gösterilen park desteği özellikleri yer alıyor.

 

MBUX, sahip olduğu yapay zekâ ile yolculuğu planlamaya önceden başlarken yola çıkıldığında da rotayı otomatik olarak güncelliyor. Akıllı navigasyon sistemi her zaman en hızlı rotayı seçerken mevcut güç tüketimini, mevcut şarj istasyonlarını ve şarj kapasitelerini ve ayrıca beklenen şarj süresini de göz önüne alıyor.

Vision EQXX tek şarjla 1.000 km

Mercedes-Benz’in menzil üzerinde yaptığı yenilikçi çalışmalar sonucunda geliştirdiği Vision EQXX, tek şarjla 1.000 km menzile ulaşabiliyor. Bu da Mercedes-Benz mühendisliğinin elektrikli otomobillere nasıl bir gelecek çizdiğini gösteriyor.

 

“Ambition 2039” planı ile gelecekte tamamen elektrikli mobilite için tutarlı ve bütünsel bir yaklaşım izleyen Mercedes-Benz’in amacı 2039 yılından itibaren karbon nötr olan yeni otomobil ve hafif ticari araçlardan oluşan bir filo sunmak. Mercedes-Benz, markanın temsil edildiği tüm segmentlerde şimdiden tamamen elektrikli bir model sunuyor. 2025 yılından itibaren ise tüm yeni sunacağı otomobiller tamamen elektrikli olacak.

 

Mercedes-Benz’in Türkiye’deki ilk tamamen elektrikli otomobili: EQC

EQC, Mercedes-Benz Türkiye’de satışa sunulan tamamen elektrikli ilk modeli ve modern lüksün sembolü olarak tanımlanan elektrikli bir SUV. Geri dönüştürülmüş plastik gibi kaynakları koruyan malzemelerin ve yenilenebilir hammaddelerin ilk kez kullanıldığı EQC’nin yüksek kaliteli koltuk döşemesi “Response”, yüzde 100 geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşuyor. EQC 400 4MATIC ile tek şarjla 403 km’lik bir menzil de mümkün.

 

Lüksü baştan tanımlayan tamamen elektrikli sedan: EQS

2022 yılında Türkiye’de satışa sunulan, EQS 450 4MATIC, EQS 580 4MATIC ve Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ şeklinde 3 farklı donanıma sahip olan EQS’in en dikkat çekici özelliği lüks ve üst sınıfta elektrikli otomobil modüler mimarisine sahip ilk model olması.

 

Dünyanın en aerodinamik tasarıma sahip seri üretim otomobili ve düşük rüzgâr sürtünmesi sayesinde dünyadaki en sessiz araçlardan olan EQS, teknoloji ve inovasyon konusunda da öncü yenilikler sunuyor. MBUX Hyperscreen gibi yepyeni özellikleri birleştirerek sürücü kadar yolcuya da odaklanan EQS, hızlı şarj istasyonlarında sadece 31 dakikada yüzde 80’e kadar şarj olurken tam şarj ile azami 678 km menzil sunabiliyor.

 

Büyük ve kavisli Hyperscreen, sol A sütunundan sağ A sütununa kadar bütün bir konsol boyunca uzanıyor.

 

Ön yolcuya ait 12,3 inçlik OLED ekran, yolcuya da kişiselleştirme ve kontrol alanı sağlıyor. Akıllı kamera tabanlı güvenlik sistemi, sürücünün ön yolcu ekranına baktığını algılaması halinde otomatik olarak ekranı karartıyor.

 

Karbon nötr şekilde üretilen EQS’in iç tasarımında, mikrofiberin yanı sıra yüzde 100’e varan oranda geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş çeşitli yüksek kaliteli kumaşlar kullanılırken zemin kaplamaları, geri dönüştürülmüş halılardan ve balık ağlarından elde edilen naylon ipliklerden üretiliyor.

Sportif üst sınıf sedan EQE’nin menzili 574 km’ye ulaşabiliyor

En yüksek kalitede işçilik ve malzemeler kullanılan ve 350 4MATIC AMG ile Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ şeklinde satışa sunulan EQE’nin arkadan öne kadar tek bir çizgiyi takip ederek Coupé benzeri bir silüet oluşturan Tek-Yay (One-Bow) tasarımı ana karakteristik özelliği.

 

İç hacmi ile sınıfının en genişi olan EQE, gelişmiş havalandırma sisteminin kabin hava filtresi ile virüs ve bakterileri uygun şekilde filtrelediği için de Avusturya Araştırma ve Test Enstitüsü tarafından sertifikayla ödüllendirildi.

 

Hızlı şarj istasyonlarından sadece 32 dakikada şarj olabilen EQE’nin menzili 574 km’ye kadar da çıkabiliyor.

EQA ile şehir içi kullanımda üst düzey güvenlik

250+ ve 350 4MATIC olarak iki farklı donanımla Türkiye’de satışa sunulan EQA, Mercedes-Benz’in ilerici yaklaşımını yansıtan elektrikli tasarım estetiği ile tamamen elektrikli dünyaya giriş seviyesini oluşturuyor.

Kazadan kaçınma gibi akıllı yardımcılar, öngörülü ve verimli çalışma stratejisi, elektrikli zekâ ve navigasyon olmak üzere EQA’in sahip olduğu donanımlar sürücüyü birçok açıdan destekliyor. Ayrıca standart olarak sunulan Aktif Fren Yardımcısı, otonom fren yoluyla bir çarpışmayı önlemeyi veya sonuçlarını hafifletmeyi amaçlıyor. Şehir içi trafiğinde duran araçlar ve karşıdan karşıya geçen yayalar için de fren yapabiliyor.

 

Sürüş Destek Paketi’nin sunduğu dönüş manevrası, sürücüyü yaklaşan bisikletlilere veya araçlara karşı uyaran araçtan inme uyarısı ve yaya geçitlerinin yakınında yayalar algılandığında uyarma gibi işlevler hem sürücü hem de trafikte diğer araç ve yayalar için üst düzey güvenlik sağlıyor. 11 kw AC şarj kapasitesi ve 66,5 kWh batarya kapasitesi bulunan EQA tam şarjlı haldeyken 506 km’ye kadar elektrikli menzil sunabiliyor.

İlk 7 koltuklu ve tamamen elektrikli kompakt SUV Mercedes EQB ile aile boyu ulaşım

Her büyüklükte aile için ideal olan yedi koltuklu EQB, 250+ ve 350 4MATIC donanımlarıyla ailelerin her türlü taşıma ihtiyacına uygun çözüm sunarak kompakt elektrikli otomobiller arasında özel bir konuma yerleşiyor.

 

Üçüncü sıradaki, çocuk oto-koltuğu da takılabilen iki koltuk, özellikle 1,65 metreye kadar olan yolcular tarafından rahatlıkla kullanılarak büyük ailelerin ulaşımlarına kolaylık getiriyor.

 

Mercedes-Benz EQ ürün gamının tamamen elektrikli ikinci kompakt otomobili olan EQB, 1.710 litreye kadar geniş hacim sunan bagajı ile orta boy station bir aracın özelliklerini taşıyor.

 

ECO Assist ile de örneğin hız sınırına ulaşmak üzereyken, süzülme veya özel enerji geri-kazanım kontrolü gibi durumlarda ayağını gaz pedalından çekmesi için sürücüyü mesajla uyararak yönlendiren EQB, navigasyon verileri ve akıllı güvenlik yardımcılarından gelen bilgilerden yararlanıyor. EQB,11 kw AC şarj kapasitesi ve 66,5 kWh batarya kapasitesiyle 481 km’ye varan tamamen elektrikli menzil sunuyor.

SUV lüksünün yeni tanımı: EQS SUV

Türkiye’de de satışa sunulacak EQS SUV, elektrikli araçlar için geliştirilen mimariye sahip üçüncü model serisi olacak. EQS 450+, sahip olduğu güçlü elektrik motoru ile 568 nm torku arkadan itiş sistemiyle aktararak 660 kilometreye varan bir menzilde yolcularına üst düzey konfor ve bağlanabilirlik sağlıyor.

 

EQS 450+, 15 dakikalık bir şarjın ardından 250 kilometreye kadar bir menzil sunuyor. Ayrıca EQS SUV, 450 4MATIC ve 580 4MATIC seçeneklerinde sunduğu 4×4 çekiş sistemi ve akıllı OFFROAD sürüş modunun yanında sırasıyla 800 nm ve 858 nm torku ile hafif engebeli arazilerde üst düzey performans veriyor.

 

EQS SUV geniş iç hacmiyle de dikkat çekiyor. Lüks iç tasarımı ile 7 yolcuya kadar konforlu bir alan sunuyor. MBUX Hyperscreen, özel donanım ile birden fazla ekranı sorunsuz bir şekilde birleştirerek 141 santimetre genişliğinde etkileyici bir görüntü alanı oluşturuyor.

 

EQS SUV ile sıfır emisyonlu mobiliteye doğru da büyük bir adım atılıyor. Tamamen karbon nötr bir şekilde üretilen EQS SUV ile kaynakların korunması ve döngüsel ekonomi için gerçek çözümler sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir