Windows 12 hakkında ortaya çıkan sızıntılar her geçen gün artıyor. Şu an için “Hudson Valley” kod adına sahip olacağı bilinen işletim sisteminin 2024 yılının ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor.

 

Söz konusu yeni bir işletim sistemi olunca tahmin edebileceğiniz gibi kullanıcılar sunulacak özellikleri merak ediyor. Bu kapsamda Windows 12 neler sunacak? sorusuna verilecek ilk cevaplardan birisi; yapay zeka yetenekleri olacak gibi görünüyor.

 

Windows 12 yapay zeka ile öne çıkacak!

 

Hudson Valley’in yani Windows 12’nin ilk sürümleri şu anda Windows Insider Canary kanalında test ediliyor ve RTM sürümünün Nisan 2024’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

 

Windows Shell’in yapay zeka ile güçlendirileceği yeni işletim sisteminde Copilot AI asistan yer alacak. Sürekli arka planda çalışacak olan bu asistan; arama, uygulama başlatma, iş akışı yönetimi gibi işlevleri iyileştirecek şekilde tasarlanıyor.

Yani yapay zeka işletim sistemi genelinde derinlemesine entegre olacak ve optimum performans için yeni NPU donanımı gerektirecek.

 

IDC’nin tahminine göre, NPU’larla donatılmış bilgisayarların montaj oranı 2027 yılına kadar hızla artarak yüzde 81 seviyesine ulaşacak.

 

Yapay zeka destekli duvar kağıtlarının yanı sıra fotoğraf, video ve oyunlarda görüntü kalitesini artıran bir süper çözünürlük özelliğinin de Windows 12 ile birlikte kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir