19 Haziran 2024

LendingTree tarafından 30 otomotiv markası üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ABD’deki Tesla sürücüleri geçtiğimiz yıl diğer araç sürücülerinden daha yüksek oranda kazaya karıştı.

 

CNBC’ye verilen demeçte, araştırmacıların kendi araçlarını sigortalatmak isteyen kişilerden gelen alıntıları analiz ettiği, araştırmanın kiralık araç sürücülerinin başına gelen kazaları içermediğini söyledi.

 

BMW sürücüleri en yüksek alkollü araç kullanma oranına sahip

Kasım 2022 ortasından Kasım 2023 ortasına kadar olan dönemde 1000 sürücü başına 24 kazayla, Tesla sürücüleri ABD’deki en kötü kaza oranına sahip olurken, onu yaklaşık 23 kazaya karışan Ram ve 21 kazayla Subaru sürücüleri takip etti.

 

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla sahibinin bir kazaya karışma olasılığının diğerlerine göre on kat daha az olduğunu iddia etmişti.

Etki altında araç kullanımına bakıldığında ise BMW ilk sıraya yerleşiyor. BMW için bu oran yılda 1000 sürücü başına yaklaşık üç alkollü araç olarak kayıtlara geçerken, bu ikinci sırada yer alan RAM sürücülerinin alkollü araç kullanma oranının yaklaşık iki katı anlamına geliyor.

Tesla’nın ilk sıraya yerleşmesindeki ana etken bilinmezliğini koruyor, fakat otomatik pilota güvenerek dikkatli bir şekilde araç kullanılmama ihtimali ilk aklıma gelen oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir