Tesla denildiğinde ilk akla gelen detaylardan birisi de, otomatik pilot veya diğer adıyla otonom sürüş oluyor.

 

Otomatik pilot kullanılırken sürücülerin dikkatini vermesini sağlaması gereken sistemde tespit edilen bir kusur nedeniyle şirket ABD’de sattığı araçların büyük bölümünü geri çağırıyor. Fakat bu geri çağırma öncek krizler ile benzer şekilde yazılım güncellemesi ile çözülecek.

 

Tesla geri çağırmayı güncelleme ile çözecek!

 

Tesla’nın kullanım kılavuzlarında otomatik pilotu “otoyollarda veya tamamen dikkatli bir sürücünün olduğu sınırlı erişimli yollarda” kullanılmasının amaçlandığı belirtilmesine rağmen, sürücülere teknolojinin güvenli olduğunu düşünmelerini sağlayacak şekilde mesajlar verdiği belirtiliyor.

 

 

En basit haliyle anlatmak gerekirse; NHTSA’ya göre otomatik pilot ve tam otomatik sürüş gibi özellikler “isimlerine uygun değil“. YouTube başta olmak üzere sosyal medya platformlarındaki otomatik pilot paylaşımları bu kararın alınmasına oldukça etkili oldu.

 

YouTube’da otomatik pilotun araç giderken aniden devreden çıktığını gösteren videolar bulunuyor.

 

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) açıklamasına göre bu sorundan etkilenen modeller; 2012-2013 Tesla Model S, 2016-2023 Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir