19 Haziran 2024

1 Ocak itibariyle yolcu otobüslerinde araç takip cihazının zorunlu kullanımı başladı. Şehirlerarası yolcu otobüslerinde aracın hızı, şoförün dinlenip dinlenmediği, yolcularla ilgili birçok bilgi kısa adı U-ETDS olan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne aktarılacak.

 

Yeni Şafak tarafından paylaşılan habere göre, İstanbul’da 8 bin 500 otobüsün yaklaşık 4 bininde bu sistem aktif hale getirildi.

 

2024 yılının bahar aylarına kadar yeni sistemin şehirlerarası yolcu otobüslerinin yüzde 80’ine takılması hedefleniyor. Araç içindeki kameralar yardımıyla şoförün kaç saat dinlendiği, aracın hız sınırı, yolcu bilgileri gibi pek çok bilgi elde edilebilecek.

Bu yeni sistemin hedefi yolcu güvenliğini üst düzeye çıkarmak ve otobüslerin karıştığı trafik kazalarının önüne geçmek.

 
Şoför Mehmet Purtul yeni sistem hakkında şu ifadeleri kullandı;
 
“10 gün evvel falan geçtik zaten sisteme. Kendimiz direkt polise bağlıyız. Polis hepsini izliyor oradan. Yakından görüyor bizi; ama çok güzel bir şey tabii ki. En azından bunlar şeyin önüne geçer fazla kullanmanın, şoförlere zorluğun, dinlenme konusundaki hassasiyet çok önemli.
 
Sistem 4.5 kullanıyoruz. Ondan sonra diğer kaptanımız 4.5 saat kullanıyor dinlenerek gidiyoruz. Takomuz biz dijital tako diyoruz o ehliyete takomuz yettiği müddetçe yolumuza devam ediyoruz.
 
Tabii ki ekran sizi gösteriyor zaten süreniz bitmeden 15 dakika evvel uyarı veriyor size. Ona göre de kendinizi hazırlıyorsunuz.” dedi. 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir