19 Haziran 2024

Adobe tek seferlik satın alma modelinden yinelenen aboneliklere geçiş yapan ilk yazılım şirketlerinden biriydi, ancak tüketiciler uzun süredir bir aboneliği başlatmanın, bir aboneliği bitirmekten daha kolay olduğundan şikayet ediyorlardı.

 

Federal Ticaret Komisyonu veya kısa adıyla FTC şirketin uygulama aboneliklerini iptal etmeyi çok zorlaştırdığına dair tüketici şikayetleri sonrasında Adobe’yi araştırmaya başladı.

 

Federal Ticaret Komisyonu, Adobe için soruşturma başlattı

 

Adobe,  Federal Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan bu soruşturmayı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açıkladı.

 

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yatırımcıların bilinçli kararlar vermesini sağlamak için şirketlerin kârlılıklarını etkileyebilecek her türlü maddi riski açıklamalarını şart koşuyor.

 

Adobe cezalarla karşı karşıya kalabileceğini ve gelirinin etkilenebileceğini belirterek bu durumu açıkladı.

 

Abonelik sistemleri konusunda net bir tavır sergileyen FTC şirketlerin tam olarak ne yapması gerektiğini ortaya koyan “iptal etmek için tıklayın” düzenlemelerini Mart ayında paylaşmıştı.

 

Otomatik abonelik yenilemeleri öncesinde kullanıcının bilgilendirilmesi gerektiğini belirten FTC, işletmelerin bir aboneliği iptal etmeyi başlatmak kadar kolay hale getirmesinin altını çiziyor.

 

Adobe’yi etkileyebilecek sorunlardan birisi tüketicilerin bir aboneliği denemesi ve ardından iptal etmeyi unutmasıdır. Adobe’de yalnızca ilk iki hafta içinde abonelik iptali yapabiliyorsunuz, aksi takdirde sizden ücret alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir